Můj názor na tzv. bojová plemena

Můj názor na tzv. bojová plemena

Občas se mě někdo zeptá, jestli Pancha patří mezi ta zlá bojová plemena. Nejsem si jistá, v jakých souvislostech toto tvrzení veřejnost vnímá. Mnoho lidí si myslí, že jsou tato plemena nazvána bojovými, protože byli šlechtěni pro boj s lidmi. To samozřejmě není pravda. Například Stafordšírský bulteriér (dále SBT) byl vyšlechtěn hlavně jako společník a domácí klidný pes, který v chudých rodinách dělníků pomáhal chytat krysy.  Poté se z tohoto malého plemene vyšlechtil větší pes - Americký stafordšírský teriér a Pitbulterier. Tyto dvě rasy byly často vychovávány pro boj s jinými psy. Ale ne s lidmi! Naopak, na lidi měli být tito psi vždy hodní, protože ve chvíli, kdy do ringu mezi dva bojující psy vešel člověk, tak mu nesměli ublížit. Každá sebemenší agrese vůči člověku byla často trestána smrtí psa. To se ale stále bavíme o jiných rasách, než SBT. Rozdělení těchto psů je velmi zajímavě popsáno například zde.

Myslím si, že plemenu SBT velice ublížila média, která nedávno zveřejnila nepravdivé informace o SBT. V Německu se stala tragická nehoda, při níž byla usmrcena tříletá holčička. Podle médií ji napadli čtyři psi plemene SBT. V Německu platí zákon, že každý silný pes a pes tzv. bojový, musí být nahlášen na příslušném úřadě a majitel s ním musí chodit na pravidelné kontroly charakteru psa. Pokud je pes agresivní, je hned utracen. Ta holčička byla neteří paní, která vlastnila čtyři psy nelegálně a nikde je nahlášené neměla. Aby jí psi nebyli odebráni, musela je mít zřejmě neustále doma v izolaci, bez kontaktu s jinými psy či lidmi a jak je známo, tak psi musí být správně socializováni už od štěněte. Její psi byli tedy zřejmě velmi deprimovaní a určitě trpěli nedostatkem pohybu a zábavy. Jak je známo, čtyři psi už tvoří smečku s přísnou hierarchií a pokud se do jejich kruhu dostal vetřelec, který si dovolil něco nevhodného k vůdci smečky, byl za to ostatními psy potrestán. Pokud jsou psi nesocializovaní, chovají se stejně jako vlci. Stačilo, aby malá holčička sáhla vůdci smečky na hlavu, či do misky s jídlem a došlo k nejhoršímu.
Velmi důležité však je, že to nebyli psi plemene SBT. Vzápětí se zjistilo, že dotyční psi měli 20 až 40kg. Pokud se podíváte na standart plemene SBT, tak zjistíte, že feny mají max.15kg a dospělí psi 17kg. Pokud měli víc, tak to byli kříženci či psi úplně jiného plemene. U plemene SBT se velice přísně hlídá standart a hlavně povaha. Agresivní jedinci nejsou nikdy uchovněni. Takže pokud máte SBT s průkazem původu, je mizivá šance, že Váš pes bude agresivní. Ale každý může z každého psa vychovat monstrum. Je hlavně na lidech a jejich zodpovědnosti, jak svého psa vychovají.

Každopádně vždy, když se v médiích objeví nějaká zpráva o napadení člověka psem, tak se hned začne odsuzovat plemeno, z jehož řad agresivní pes pochází. Přitom nikdo nemůže odsoudit celou rasu na základě jednoho případu. V extrémním případě jsme my, lidé, také velmi "bojoví". A pokud někde nějaký psychopat zavraždí dítě, neodsoudíme kvůli tomu celou lidskou populaci. Psi jsou v naší společnosti již 30 tisích let a vždy žili v úzkém kontaktu s lidmi. Někteří lidé psy nesnáší či dokonce nenávidí, ale psi s námi budou žít stále. Proto je potřeba, aby se naše děti už od útlého věku učily, jak se ve společnosti psů chovat a co si k nim mohou dovolit. Protože pes je přece jen šelma a je zbytečné pokoušet se ho polidšťovat.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace