Jak na štěně

Text "Jak na štěně" je v podstatě manuál pro nové majitele štěňátka. Najdete v něm vše, co je pro výchovu štěněte důležité.

Jak na štěně

Vážení přátelé,
 
tímto dnem se Váš život od základů mění. Do Vaší rodiny přišlo černé uchrochtané stvoření, které Vás zaručeně nebude nudit. Je to tvoreček nesmírně inteligentní, kontaktní a citlivý. Předpokládám, že jste si o plemeni SBT něco nastudovali, jinak byste se pro tohle prasátko nerozhodli.
Počítejte prosím s tím, že se minimálně rok budete věnovat jenom jemu. Myslím tím péči, výcvik a pozornost. Protože jedině s dobře vychovaným, socializovaným a umazleným SBT je snadný život.
Sepsala jsem pro Vás několik rad a informací, které jsem během svého života se psy nasbírala. Samozřejmě se jimi nemusíte řídit, ale byla bych ráda, kdybyste si je alespoň přečetli a popřemýšleli o nich. Ti z vás, kteří už mé psy znají, mohou sami posoudit, jestli jim má výchova prospěla či ne :)
 
1. Prostředí, ve kterém štěně vyrůstalo

- štěně jde k Vám ve věku cca dvou měsíců. Vždy mělo velký pelíšek a jako ochranu velkou kovovou ohrádku (120x120cm). Do ohrádky byla štěňata zavírána hlavně na noc. Jinak měla volný výběh po kuchyni a hlavně na terasu a velkou zahradu.
Vyrůstali ve společné domácnosti ještě s další fenkou a psem. Skamarádili se s naší babičkou a poznali i děti různého věku. Nemají žádnou špatnou zkušenost s lidmi ani zvířaty. Umí chodit po schodech, ale neměli byste je nechat chodit dolů ze schodů. Ve štěněcím věku je to pro ně nebezpečné kvůli kloubům. Štěňata jsou také zvyklá na obojek. Se štěňátkama se stále někdo mazlil a hrál si s nimi. Nikdy nebyla sama doma... Jsou tedy dobrými společníky, lidi milují a vždy je nadšeně vítají.
 
2. Příchod štěněte do nového domova
 
a) co doma připravit
  • než si štěně přinesete domů, měli byste si v práci domluvit minimálně týdenní dovolenou a nachystat byt na příchod štěněte. Zkuste si byt projít po čtyřech. Malé štěně všechno zajímá a do všeho si kousne. Musíte tedy zabezpečit všechny kabely, šňůry a nebezpečné předměty. Štěně na sebe může například stáhnout ubrus i s věcmi, rozkousat a sníst domácí kytky (pozor na ty jedovaté), nebo spolknout mince. Je toho fakt hodně, co všechno se malému štěněti může doma stát. Je jen na Vás, jak tomu zabráníte. Je pravidlem, že utahaný pes spí a nezlobí.
Také byste měli doma odčervit a překontrolovat očkování u ostatních domácích zvířat.
Seznámení s novým členem rodiny by mělo probíhat nenásilně a ve Vaší přítomnosti!
 
b) pelíšek a první noc
  • nachystejte mu někde v bytě jeho místečko, kde bude mít pelíšek a hračky. Obvykle takové místo mají psi tam, kde je často celá rodina. První dny v novém domově si vezměte štěně do ložnice. Nemusí s Vámi spát v posteli (to Vám ani neradím), ale je dobré být alespoň v jeho blízkosti a dát mu do pelíšku ruku kdyby v noci plakalo. V žádném případě ho nesmíte nechat samotné! Ještě nikdy nebylo štěně samo a byl by to pro něj velmi stresující začátek…
c) čůrání atd.
  • pokud štěně chcete naučit rychle čistotě, tak Vám radím jednu věc. Nedávejte mu ve Vaší přítomnosti doma žádné noviny či čůrací pleny, ale noste ho přibližně každé dvě hodiny ven. Štěně obvykle čůrá když se vzbudí, napije či nají. Mají to naučené už od nás. Pokaždé, když se vzbudili, jsme je popadli a vyhodili ven na trávu. Když se vyčůrali, tak následovalo velké chválení. V noci jsme tím museli budit i sousedy :) Když jsme to nestihli a na koberci jsme našli bobek nebo louži, tak jsme to nekomentovali a štěně NIKDY netrestali. Na to si dejte pozor. Mějte na paměti, že štěně nemá až do půl roku vytrénovaný svěrač, takže pokud se Vám někam vyčůrá či vykaká, je to Vaše chyba a ne štěněte (malé dítě za to také netrestáte). Zapomeňte na trestání novinami atd. Štěně pouze chvalte, pokud vykoná potřebu tam, kde má. Jinak to nijak nekomentujte. Maximálně mu můžete říct povel „fuj“. Pokud odcházíte z domova na déle než dvě hodiny, dejte mu někam ke dveřím hadr, nebo savou čůrací plenu. Štěně tak dlouho bez čůrání nevydrží a pokud nechcete mít doma louže, je lepší ho ve vaší nepřítomnosti naučit na plenu.
d) samo doma
  •  když si štěndo přinesete domů, tak mějte na paměti, že bylo celý svůj život s ostatními sourozenci a mámou. Zatím ještě nikdy nebylo samo. Proto je nutné, aby s ním minimálně týden stále někdo z Vás byl. U štěněte si získáte důvěru a hlavně si na Vás zvykne. Pak ho můžete začít nechávat chvílemi o samotě. Na začátku ho třeba zavřete v jiné místnosti na pár minut. Pak se za ním vrátíte a pochválíte ho. Pokud štěně začne hystericky řvát, vrátíte se k němu, ale nedáte mu žádnou odměnu. Tu dostane jen v případě, že je za dveřmi potichu. Postupem času můžete štěně nechávat o samotě déle. Na začátku třeba jen tři minutky, pak můžete odejít třeba na 20minut do obchodu, ale vše musíte dělat postupně a citlivě. Na druhou stranu není dobré, být se štěnětem stále a na samotu ho nezvykat. Když s ním budete v kuse 14 dní a pak najednou odejdete na osm hodin do práce, tak Vám zaručuji, že najdete vystresovaného psa, který Vás nebude mít rád a hlavně Vám doma zničí celý byt. A v neposlední řadě je to vůči němu dost kruté a sobecké. Takže Vám radím, učte ho samotě, ale citlivě :)
 
e) výživa štěněte
  • štěňata byla kojena až do sedmého týdne. Od čtvrtého týdne jsme je začali přikrmovat. Fena měla stále hodně mléka, ale chtěli jsme ji trošku ulevit, protože z ní mléko doslova odkapávalo a bylo to pro ni velmi náročné. Štěňátka byla krmena stejnými granulemi, jako fena v období březosti a laktace – Artemis (Fresh Mix L/M Breed Puppy) Granule dostávala vždy namočené a teplé (zalité horkou vodou), někdy jsem jim do nich přidávala hovězí, nebo jehněčí vývar. Ale opravdu jen občas, protože si na to pak štěně zvykne a samotné granule chtít nebude.Párkrát jsem jim dala i tvaroh, ale na mléčné výrobky si dejte pozor. Pokud štěně dostává v období růstu hodně vápníku, je pak riziko postavení uší, což je vysoce nežádoucí vada u plemene SBT. Jako odměnu jsme jim dávali psí piškotky, nebo sušené maso pro psy. Pozor na ty dětské piškoty, které nejsou pro psy vhodné z důvodu cukrů atd. Také Vám nedoporučuji levné komerční pamlsky, které jsou plné barviv a chemie. Na zahradě občas zobali kanadské borůvky, ostružiny a jablka. Párkrát jsme jim do granulí přimíchali vařené nesolené jehněčí maso. Pozor na kuřecí maso, které není pro malá štěňata moc vhodné. Obsahuje totiž hodně růstových hormonů a antibiotik. Občas jim kuřecí neuškodí a v dospělosti by jim nemělo ublížit. Osobně Vám ale doporučuji krmit převážně granulemi. Ze začátku je štěněti přednamáčejte a postupně mu je můžete dávat i suché. Vždy musí mít ale přístup k čisté vodě. Granule nedoporučuji často míchat s masem, jogurtem či dokonce s jinými granulemi. Pes není člověk a v podstatě má jeho zažívací trakt rutinu rád. (Poznámka: od února 2019 krmím své psy Barfem a jsem velmi spokojená já i psi :)
  • zpočátku krmte štěně asi 5x až 6x denně (sami si pak rozvrhněte časy). Já jsem teď krmila cca každé 2,5 hodiny. Nikdy mu prosím nenechávejte plnou misku v průběhu celého dne. Štěně si pak totiž v rámci hry občas zobne jednu granulku a nemá tudíš pocit hladu, protože má v podstatě pořád něco v bříšku. Nikdy se ale pořádně nenají. Proto krmte štěně pravidelně ve stejnou dobu a misku mu ponechte jen na dvacet minut. Pokud štěně jíst nechce, nebo toho sní jen část, misku mu odeberte a schovejte do ledničky. Pokud štěně nebude chtít žrát třeba dvě pravidelné dávky, nic si z toho nedělejte. Tu třetí už určitě s chutí sežere :) Hlavně nesmíte vyměknout a nenechávat mu tu plnou misku stále. Z toho pak vznikají hubení psi, které musíte do jídla nutit, protože nemají naučené stravovací návyky.
  • Nikdy psa nekrmte od stolu, nedávejte mu nic, co zrovna jíte vy. Poučte i své děti, příbuzné, návštěvy… Není nic horšího, než pes žebrající u stolu. Pes si všechno pamatuje a pokud mu dáte jednou od úst, tak se ho pak už nezbavíte. Pes, který ví, že každý den ať se děje co se děje, dostane ve stejnou dobu jídlo, je pes spokojený a klidný. Pokud ho budete krmit jak Vás napadne, tak bude pes celý den ve stresu, aby mu něco neuniklo. Mí psi ví, že každé ráno dostanou trošinku granulí na snídani a každý večer přesně v osm dostanou hlavní jídlo dne. Nikdy nesmím vynechat, jinak ztratí důvěru. Samozřejmě jsem jim občas dala až v jedenáct atd., ale když vím, že někam jdu a nestíhám to, tak jim beru jídlo s sebou. Psi jsou klidní, moc neloudí a v osm sedí u misek. Můžu si podle nich řídit hodinky :) Po večeři už jsou doma a odpočívají.
  • Pokud chcete štěně krmit jinými granulemi, musíte ho na ně navykat minimálně týden. Z počátku mu dáte do misky jen pár nových granulí mezi ty staré a postupem času mu to budete míchat, až dojdete k těm novým granulkám. Trávicí trakt si musí na nové granule zvyknout. Jinak se Vám pes po…. SBT je malé plemeno a zas tak moc toho nesežere a proto Vám radím investovat do krmení nejvyšší kvality. My krmíme psy granulemi Marp (před tím Artemis,Canidae), které neobsahují žádné obiloviny. Ostatní granule jako např. Hills atp. obsahují velké množství kukuřice, která je pro psy nevhodná. My nakupujeme granule v eshopu http://www.pucalka.eu/ a jsme moc spokojení, vše nám zadarmo dovezou až domů. Výborné granule jsou i tyto: Canidae, Canine Caviar, Orijen,…Pokud na to máte finance, čas a chuť, tak výbornou variantou výživy je BARF.( Poznámka: od února 2019 krmíme Barfem a maso nám vozi z shopu krmimemasem.cz)
  • Pamatujte si jednu věc. Jak kvalitně krmíte psa na začátku jeho života, poznáte v době, kdy pes zestárne a bude stále zdravý. Kvalitní stravou děláte psovi základ na celý jeho život. Proto Vám radím, neexperimentujte, uvědomte si, že je to pes a ne člověk. Super je BARF nebo kombinace vařené stravy a granulí nejvyšší kvality, nebo krmení pouze granulemi...
f)psovi nikdy nedávejte
  • uzeniny a slané potraviny
  • zbytky od Vašeho stolu (jsou vždy slané, kořeněné či sladké)
  • mléko
  • studené jídlo z ledničky (dejte mu do toho trošku vroucí vody)
  • VAŘENÉ kosti (ani hovězí, či dokonce kuřecí) na kosti musí být psí střevo zvyklé. Pokud krmíme Barfem, tak si pes na syrové kosti zvyká postupně. Syrová kost má jiné vlastnosti než kost vařená, která je pro psa smrtelně nebezpečná...
  • hroznové víno a rozinky (jsou prý  pro psy jedovaté)
  • sladké cukrovinky určené pro lidi či děti
  • čokoládu či potraviny, které ji obsahují (pro psy je čokoláda vysoce toxická!!!)
  • levné granule typu Propesko, Darling, Pedigree a spol.
g) pobyt venku a jiní psi
  • štěně má za sebou jen první očkování. Další přeočkování by mělo dostat asi v devíti týdnech a vzteklina se očkuje ve dvanácti týdnech. Se štěnětem zajděte k veterináři na kontrolu a domluvit se na další očkování. Mnoho veterinářů Vám řekne, že do posledního očkování nesmíte chodit se psem vůbec ven. Je to ale neproveditelné a veterináři si tím jen dělají alibi, kdyby se něco stalo. Samozřejmě, že se štěnětem můžete chodit ven. Jen musíte být trošku opatrní a štěně hlídat. Nemělo by očuchávat a žrát podezřelé věci ze země. Taky si dejte pozor na klacíky v parcích. Ty bývají často oslintané jinými psy. Štěně učte od začátku na vodítko, ale prosím citlivě. Pokud ho máte na zemi a blíží se k němu cizí pes, tak vyhodnoťte situaci a pokud je na to čas, tak se majitele psa zeptejte, jestli je jeho pes očkován. Jedině pak ho nechte své štěně očuchat. Pokud se Vám pes ani jeho majitel nezdá, tak raději běžte pryč, nebo psa zvedněte. Štěně byste ale před ostatními psy neměli zvedat často. Tím, že se ocitne výš, se cítí dominantně a ztratí psí instinkty. Takových paní „zvedaček“, které už mají psa zakouslého znám hodně. Je důležité, abyste brali štěně všude s sebou a hlavně mezi jiné psy. SBT jsou vždy hodní k lidem, ale při špatné socializaci, či zkušenosti, mohou být agresivní vůči ostatním psům. Psí školky jsou sice fajn, ale často se tam psi jen pustí na volno a bezprizorně tam pobíhají. Silní psi šikanují ty malé a páníčci kecají a smějou se tomu, jak se jejich štěně těch ostatních bojí. Však jen ať si zvyká! Ne, takto prosím ne. Vy jste pro vašeho psa oporou a máte mu vždy pomoci v situaci, která mu není příjemná, nebo si neví rady. Sledujte u svého psa psí, konejšivé signály a podle toho jednejte.
    Nějaký ten binec z ulice si ale můžete zavléct domů i na botě, takže je zbytečné nechávat štěně ve strachu z nákazy doma. Štěně prostě seznamujte s ostatními psy, ale vždy se informujte, jestli je pes očkovaný a hlavně "hodný". Raději se vyhýbejte volně pobíhajícím psům od bezdomovců a feťáků. Zapamatujte si jednu důležitou věc. Pokud Vám Vaše štěně napadne jiný pes, tak si to bude pamatovat na celý život a psů se bude bát, nebo na ně bude ze strachu útočit. Je proto dobré situaci a problém předvídat. U tak silného psa jako je SBT by to byl jistý problém... Můžete se domluvit s ostatními pejskaři a své štěně socializovat mezi jejich ověřenými psy atd.
  • štěně Vám tedy doporučuji tahat všude s sebou. Do tramvaje, metra (pozor na eskalátory!), vlaku, autobusu i do hospody na zahrádku atd. Jen mějte sebou vždy tašku pro pejska na spinkání, misku, granulky a vodu.
h) výcvik
  • psa začněte nenápadně učit hned, jakmile si ho přinesete domů. Důležité povely jsou například „fuj“ nebo „ne“. Povel “fuj“ řekněte vždy, když bude štěně žrát nebo dělat něco nežádoucího. Například okusovat koberec. Pokud budete štěně oddělávat rukou a ono se bude stále vracet a koberec kousat, nenechá toho nikdy, protože si myslí, že jde o hru. Musíte k němu rázně přiskočit, chytit ho, odtrhnout ho od koberce a říct „fuj“. Povel „ne“ nebo „nesmíš“ se učí v případě, že pes třeba skáče na lidi atd. Pokud jdete se psem ven na čůrání, je dobré mu říkat povel třeba „loužička“ nebo já říkám „vyčůrej“. Teď už se moje feny vyčůrají na povel. Je to dobré, když potřebujete, aby se pes rychle vyvenčil na dané místo (beton atd.). Postupně můžete učit povely „sedni“, „lehni“, „zůstaň“ a „čekej“. Doporučuji Vám začít chodit na cvičák. Tam Vám vše vysvětlí a naučí. Pancha šla na cvičák v šesti měsících a v roce udělala zkoušky ZZO. Důležitá je motivace v podobě hračky nebo pamlsku. SBT je teriér a proto potřebuje důslednou výchovu. (což ale neznamená psa bít!!!)V případě, že psovi řeknete povel „sedni“ a on si nesedne, nesmíte nad tím mávnout rukou. Proto si dobře rozmyslete, kdy povel řeknete. Pokud ho jednou vypustíte z úst, tak ho pes prostě MUSÍ splnit. Nesmíte mu říct třeba „sedni“, on si nesedne, tak zkusíte „lehni“, on si nelehne a Vy mu dáte pamlsek a necháte ho být. Pes si to všechno pamatuje a tímhle způsobem ho nenaučíte nic. Pokud ho učíte nový povel, tak vždy v době, kdy je kolem něj klid a pes se plně soustředí. Jakmile pes splní to, oč jste ho žádali, hned řeknete například slovo „hodný“ a pak mu dáte hned pamlsek. To slovo „hodný“ znamená pro psa signál, že to udělal dobře a pamlsek je odměna. Uvidíte, že to funguje. Nikdy psa za špatné provedení cviku netrestejte. Pes Vám jen nerozuměl (SBT jsou velmi citliví a inteligentní, vždy dělají vše pro to, aby udělali páníčkovi radost).Raději ho nechte odpočinout a ke cviku se vraťte později. Malé štěně se stejně soustředí maximálně pět minut. Pak musí následovat hra a až pak dalších pět minut výcviku. To ale poznáte sami :)
  • Od začátku učte psa na vodítku chodit na levé straně. Taky by neměl na vodítku táhnout dopředu. SBT jsou obecně tahouni a mají tah rádi, proto buďte při nácviku velmi důslední a nenechejte psa aby Vás vláčel. V takovém případě vodítkem krátce trhněte (ne tahem) a řekněte „fuj“ nebo už můžete používat povel „k noze“. Mí psi chodí krásně bez vodítka i v centru Prahy…
  • Pokud pejska dobře vycvičíte, budete s ním mít krásný a snadný život. Lituji psy i jejich páníčky, kteří svého psa drží celý život na vodítku. Protože kdyby je pustili, tak jim psi utečou. Nedivím se jim. Jako první povel, který tedy psa učíme, je povel „ke mně“ . Jakmile jdete se psem ven, tak pokaždé když chcete štěně přivolat, tak volejte „ke mně“. Ne „pocem „, „pocem ke mně honem“ „poběž“ atd. Povel „ke mně“ je pro psy nejlépe srozumitelný a používá se i ve sportovní kynologii. Uvidíte sami na cvičáku. Na procházce, pokaždé když zavoláte ke mně a štěně přiběhne ho hlasitě pochválíte a dáte mu pamlsek. Pes podle intonace hlasu pozná, že udělal něco špatně nebo správně. Pokud udělá něco výborně, tak byste to měli dát znát ve hlase. Nikdy psa nehoňte a po jeho přiběhnutí ho hned nepřipínejte na vodítko, ale raději si s ním za odměnu ještě chvíli hrajte a až pak ho připněte. Pokud už je na Vás štěně zvyklé a Vy zavoláte někde na louce povel „ke mně“ a štěně nepřichází, tak na něj zkuste volat a vzdalovat se od něj na opačnou stranu. Štěně by se za Vámi mělo rozběhnout, abyste mu náhodou neutekli. Pak musí následovat velká pochvala a odměna. Povel „ke mně“ procvičujte zprvu doma, nebo venku na dlouhém vodítku. Všechny tyhle informace jsou na internetu, takže Vám radím si o výcviku psa něco načíst :)
  1. Povaha
Stafordšírští bulteriéři jsou psi srdeční a hodní. Nikdy neudělají nic se záměrem pánovi ublížit. Jejich hlavní náplní, je dělat svému pánovi jen radost a když se jim to občas nepovede a pán je za to vyhubuje, nesou to velmi těžce. Vidím například velký rozdíl mezi stafbulem a jackraslem. Tylda (JRT) je velmi inteligentní a samostatná, vše dělá pro svůj prospěch. Když něco provede, můžu ji i plácnout přes zadek a jí je to jedno. Pancha (SBT) dělá vše pro mě, abych já měla radost. Klidně by si i ukousla nohu, pokud bych to chtěla :) Pokud něco provede, což je málokdy, stačí ji pořádně vyhubovat. Pokud se někdy naštvu a Panchu plácnu, tak to nese velmi těžce a bojí se. Jako trest ji stačí negativní intonace hlasu. Pokud ji chválím, mluvím jako blázen, aby Pancha pochopila, že udělala něco správně. Budou Vás to učit i na cvičáku.

S povahou SBT souvisí i jejich obrovská láska k lidem. Proto bych zde chtěla zmínit něco o vítání pejska. Naši psi nás po každém příchodu domů tak bouřlivě vítali, až jsme občas schytali od rozrušeného psa nejeden štípanec zubama, nebo škrábanec od drápů. U feny (Pancha) to nebylo tak hrozné, daleko horší byla intenzita vítáni u psa (Amigo). Problém jsem musela řešit hlavně kvůli canisterapii. Na děti naši psi neskáčou a jsou k nim vždy opatrní a hodní. Horší je to ale u rodičů a hlavně u tatínků. Jakmile na naše psy začne někdo mluvit a šišlat a vřískat, tak začnou skákat a Amigo občas i štípne zubama. Tento zlozvyk je potřeba podchytit už u malého štěněte. Každý z nás dělá instinktivně to, že jakmile přijde domů, začne se vítat se s vým psem. Pro něj je ale tato situace extrémně psychicky náročná. Ikdyž to bude znít zvláště, tak vám velmi radím jednu věc. Se psem se nevítejte ani nelučte při odchodu. Jakmile přijdete domů, pejsek kolem vás bude pobíhat a vítat vás. Vy si ho ale nevšímejte, nemluvte na něj ani na něj nekoukejte. Jakmile se pes uklidní a sedne si, nebo si lehne do pelíšku, teprve pak se s ním normálně pomazlete. Ale bez zbytečných infantilních výkřiků. Věřte, že tato klidná situace je pro psa daleko přijatelnější, než emočně vypjaté vítání hned po příchodu domů. Tímto psa naučíte, že nemá na příchozí lidi, například i v parku, skákat a kousat je. Začali jsme to učit i naše starší psy a skvěle to funguje, psi jsou klidnější a tím pádem i štastnější.
 
  1. Pohyb a hry
Stafbulové jsou velcí sportovci a milují pohyb. Plně zatěžovat však můžete až ročního psa, jinak mu zničíte klouby! Milují vše, co mohou dělat se svým pánem, tedy i sportovní kynologii, poslušnost atd. Také jsou úspěšní v agility, dogfrisbee, coursing či canicross. SBT jsou psi akční a na procházkách vyžadují nějakou činnost.. . Pozor na přetahování! SBT má sílu v trhu a pro nepřipraveného člověka nebo pro dítě to může být nebezpečné. Mě se tedy nikdy nic nestalo, jen jednou jsem omylem strčila Panche prst do tlamy, když překusovala klacek. A jednou jsem držela peška a Pancha přiběhla a rychle mi ho chtěla vytrhnout. Málem mi vykloubila rameno :)
Pro stafbuly není moc vhodný běh u kola. Je to možné pouze na měkkém povrchu (ne asfalt, cesta) a kratší vzdálenosti (max 5 km) s přestávkami. Vhodnější je běh s Vámi :) Se svými psi provozujeme tzv. Bull sporty, které jsou v současné době ve velké oblibě. Pravidelně jezdíme na tréninky, ale většinou si trénujeme sami. Například wall climbing jde trénovat i na stromě se zavěšeným peškem, high jump také, tah břemene můžete opět trénovat kdekoliv a pokud vlastníte dva psy, tak je můžete nechat i přetahovat o peška tedy tzv. tug of war. Více informací o bull sportech a závodech naleznete ZDE
 
  1. Přehřátí psa
Tohle je opravdu velmi důležité. Pořídili jste si černého psa, který má poměrně velkou hlavu a krátký čumák. Tohle plemeno se velmi často přehřívá! V letních měsících s sebou stále noste láhev s vodou, nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat. V létě se snažte psa venčit hlavně brzo ráno, nebo až večer. Omezte pohyb na slunci na nutné minimum! V autě zapínejte psovi klimatizaci, nebo jinak zajistěte jeho ochlazení (lahve se studenou vodou, chladící dečka). Sportování a výcvik směrujte do měsíců, kdy nebývá tak horko (jaro a podzim). Pozor si dejte i na výstavách. Byla jsem několikrát svědkem kolapsu psa přímo ve výstavním kruhu. Řešením je mokrý ručník na záda a deštník, kterým psa zastíníte. Pes začne při přehřátí chroptět, jazyk mu zmodrá a začne se dusit. V takovéto chvíli máte jen pár minut, než se pes udusí. Nesmíte ho zchladit naráz! Přeneste psa do stínu a snažte se mu ochladit záda a břicho, dejte mu napít. Nelijte psovi vodu na hlavu, tím jak ji odpařuje se ještě více zahřívá. Nejlepší je psovi chladit záda a břicho. Pokud hodíte rozehřátého psa do vody, může mít šok a zástavu srdce. Stafbul je blázen a miluje vodu, takže ho hlídejte a před skokem do vody ho nejdříve zchlaďte.
Mě se také Pancha jednou přehřála a málem mi umřela. A to nebylo ani tak moc vedro a šli jsme kousek od řeky. Jen jsem si zapomněla vzít s sebou vodu a trošku jsem zabloudila. K vodě jsem pak dobíhala s chroptící Panchou, která už nedýchala. Nikomu bych ten pocit nepřála, dejte si na to opravdu pozor...
  1. Výstavy
Možná ne každý z Vás má ambice chodit se psem na výstavy. Je to samozřejmě Vaše věc, já jsem se také výstavám bránila :) Je to ale velmi příjemná společenská událost, kde v podstatě o nic nejde. Vždy je tam plno lidí se stejným zájmem, se kterými si můžete popovídat o plemeni a také si zde můžete koupit plno věcí pro Vašeho psa. Pokud je Váš pejsek úspěšný a na výstavě se dobře umístil, je to velmi příjemný pocit. Pokud máte fenečku a rozhodli jste se jí uchovnit a mít štěňátka, musíte splnit několik výstav se známkou výborná nebo vD. Vše je popsáno na stránkách našeho klubu www.staffbullclub.cz Štěňátka můžete odchovat na domovské Chovatelské stanici, nebo si založit vlastní. Aby si Vašeho pejska vybrali pro krytí, měl by být úspěšný na výstavách, měl by mít zdravotní testy a také různé zkoušky nejsou k zahození
Doporučuji Vám stát se členem SBT klubu. Platíte tam roční členský poplatek a potom máte výstavy a různé akce levnější.
Výstavní postoj učte pejska už od štěněte. Já říkám svým psům povel „stůj“ a v ruce mám pamlsek. Postoj Vám ráda ukážu, ale odkoukat se to dá i na fotkách z výstav.
 
  1. Cestování
SBT obecně milují cestování a jízdu autem. Je jen nutné, zajistit přijatelné podmínky. Pes nesmí nikdy sedět v autě volně bez ochrany. Máte několik možností přepravy. Já vozím psy v kufru a mám je zajištěné ochrannou sítí. Nebo můžete mít psa na zadní sedačce, kde musí být v auto- postroji a připnutý k pásu. Také můžete mít velkou přepravku. Pes ale musí být v autě vždy nějak zajištěn, kvůli jeho a hlavně Vaší ochraně. Pokud pes jen sedí na zadní sedačce a Vy se nabouráte, letící 15-ti kilový pes Vám může zlomit vaz. Pokud jen prudce zabrzdíte, pes spadne a může si něco zlomit. Nejlepší je vozit psa v kufru, kde vidí ven a je zajištěn sítí nebo mříží. Za nezajištěného psa zaplatíte i tučnou pokutu…
Psa nikdy nenechávejte v autě samotného. V létě je to samozřejmost (přehřátí), ale platí to i v ostatních měsících. Tito psi jsou stále velmi atraktivní a často se kradou. To platí i o jiných situacích (uvázání před obchodem atd.). Prosím nenechávejte Vašeho psa bez dozoru. Kradou se a používají jako živé cíle pro jiné psy cvičené na psí zápasy. Takový smutný osud bych nepřála žádnému psovi…Raději své psy hlídejte.
 
 
 
Doufám, že jsem Vám napsala vše potřebné, co budete pro výchovu štěněte potřebovat. Pokud si nebudete s něčím vědět rady, jsem vždy na telefonu a volat můžete 24 hodin denně. Věřte, že Vás nikdy neodmítnu a vždy se Vám budu snažit pomoci. Pokud se ve Vaší rodině stane nějaké neštěstí, či se vyskytne problém, kvůli kterému se budete muset psa vzdát, ráda ho od Vás odkoupím za původní cenu.
Chtěla bych Vás také poprosit o aktuální informace a fotky. Ráda bych pejska občas viděla. Pokud budete potřebovat pejska pohlídat, klidně se na nás obraťte. V případě, že budeme doma, tak se u nás další pejsek ztratí a nás bude jen těšit jeho přítomnost :)
 
 
Děkuji Vám, pokud jste můj dopis dočetli až sem a těším se na fotky, které mi pošlete z pejskova nového domova.
 
 
Katka

 

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace